Alfons Mucha: Apoteóza lásky

1. září 2010 v 17:40 | Septima Severa |  ► (performed) art
Tuhle výstavu mohu jen doporučit. Poněvadž uběhlo již sto padesát let od narození tohoto génia z Ivančic
mucha
(Alfons Mucha žil mezi lety 1860 až 1939 - zemřel krátce poté, co jej nacisté po výsleších pustili, údajně deset dní před svými 79. narozeninami), Muchova nadace vedená jeho potomky pořádá tuto putovní výstavu. Momentálně je v pražském Obecním domě (náměstí Republiky u Prašné brány), jehož Primátorský (? teď přesně nevím) sál Mucha sám vyzdobil. Ostatně si myslím, že to byl všestranně nadaný talent.

Kdy: 2. 7. 2010 - 31. 10. 2010 (prodlouženo)
Kde: Obecní dům v Praze
Doba: denně od 10 do 19 hodin

Ve výstavních sálech druhého patra visí nejen jeho slavné plakáty k divadelním hrám se Sarah Bernhardtovou, které tvořil ve svých ateliérech v Paříži, ale i portréty na plátně a fotografie, na nichž jsou zvěčněny modelky z Paříže, i jeho rodina (pokud vím, měl dvě sestry).

"Naším cílem je představit Muchu jako brilantního kreslíře, nápaditého kreativce a vynikajícího fotografa, zkrátka tak, jak není veřejnosti tolik znám," uvádí John Mucha, vnuk Alfonse Muchy a předseda správní rady Muchovy nadace. "Je nám velikou ctí, že sérii výstav můžeme zahájit právě v prostorách Obecního domu, na jehož dekoraci dědeček pracoval," dodává Mucha. (citace ze zdroje - uveden pod článkem jako zdroje obrázků, omlouvám se)


Rozhodně jsem toho názoru, že se "le style Mucha", se kterým pracoval jak jinak než Mucha sám, ovlivnil víc než dost secesi (nejen) ve Francii (neboť když se umělec oženil, působil několik lez v Americe, kde také učil na škole). A tím, že později ilustroval knížky, navrhoval viněty a obaly od sušenek či čokolád, namaloval spoustu plakátů atd., se stal jedním ze zakladatelů propagačního výtvarnictví. Nejspíš by bylo vhodné jej označit za průkopníka ve svém oboru.
O jeho životě se dozvíte ažaž na výstavě a také se seznámíte prostřednictvím krátkého filmu s jeho ateliérem, prací a fotografováním, se vznikem Slovanské epopeje, jež je nyní v Českém Krumlově, s rodinou.
U Slovanské epopeje (1911 - 1928) bych se na okamžik zastavila. Některé z jeho studií je taktéž vystaveno, ale obraz žádný. Ačkoli byly později všechny věnovány Praze, dostaly se nakonec do Krumlova. A doufám, že tam také zůstanou, protože aby je Praha požadovala zpět, to myslím, že nebude potřeba. Vždyť sama má tolik památek, tolik děl… Tak proč něco neoželet a nenechat to tam, kde to je teď? A pro zajímavost. Zvládli byste také pomalovat přes půl kilometru čtverečného plátna? Já teda rozhodně ne…
salome 1897
Jinak výstava "Apoteóza lásky" je rozdělena do čtyř sekcí.
První sekcí je Rodina a vlast. V ní jsou k nalezení portréty jeho rodiny, sester, manželky a dětí. I přes jeho dlouhé odloučení s vlastí dál (studoval v Mnichově, posléze odjel do Paříže) tvořil pro vlastenecká hnutí a vzpomínal. A rodina mu byla stále oporou.
Druhý je Život. Povětšinou zde jsou propagační plakáty divadelních her. Sarah Bernhartová, jež je na nich realisticky zobrazena, později Muchu učinila svým osobním grafikem. A abych řekla, tak jeho osobitý design přinesl na scénu nový vítr.
Třetí sekcí je Krása. Na naprosté většině jeho děl je zobrazováno ženské tělo a díla s sebou nesla poselství krásy. Role umělce pro něj spočívala v předávání tohoto poselství ostatním prostřednictvím emocí, které v nich probouzí a inspiruje síla umění. Muchův osobitý grafický styl (le style Mucha) byl právě tím nástrojem, který měl diváka okouzlit a zároveň představoval vizuální jazyk - prostředek komunikace. Tak stojí na tiskovém prohlášení výstavy - ani já bych to tak nedokázala formulovat. Hlavně se jedná o studie květin a ženských postav.
Posledním oddílem je ona sama Apoteóza lásky. Po roce 1910 už se Mucha vrátil zpět do vlasti a pomáhal tu vyzdobit Obecní dům v Praze. Také navrhl několikero vitráží pro chrám sv. Víta a opět pracoval na propagačních plakátech. A také na již zmíněné Slovanské epopeji. Pokud jsem správně pochopila, nebyl z toho cyklu dokončen jen jeden obraz… Hlavním tématem tehdy byla válka (přišla první světová následována nacisty), sounáležitost, víra, univerzální láska. Představte si pod tím, co chcete.

Výstavu hodnotím velmi kladně a mohu říct, že se mi hodně líbila. Alfons Mucha je pro mě symbolem secese, a ačkoli o jeho další tvorbě jsem doposud neměla takové mínění, jeho plakáty s herečkou Sarah Bernhardtovou se mi líbily už tehdy, když jsem je na základní škole poprvé uviděla v učebnici dějepisu (trochu mimo kontext, pardon). Doporučuji všem potenciálním návštěvníkům.

Poté, až v Praze skončí, bude výstava putovat do Kutné Hory, posléze do Ostravy, Liberce a Plzně. Celou svou trasu by měla zvládnout do léta roku 2012, tudíž pokud máte zájem určitě přijďte. Předem upozorňuji, že protože každá výstava bude dílem jiného kurátora, nejspíš se pokaždé setkáte s něčím jiným.

------------------------------

Zdroje:
text sepsán podle tiskové zprávy Obecního domu v Praze a průvodního textu k výstavě
obrázky vyhledány Googlem zde a zde

Pro více informací lze navštívit Muchovu nadaci nebo tiskové prohlášení, z něhož jsem čerpala


------------------------------

Edit:
Jméno prvního z obrázků jsem již nedohledala, ale ten druhý, cikánka, je z roku 1897 a nese název "Salome"
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Ducii | Web | 1. září 2010 v 18:06 | Reagovat

Zní to zajímavě, děkuju za tip;-)

2 nihil-sub-sole-novi | Web | 1. září 2010 v 18:32 | Reagovat

len škoda, že každé mesto, v ktorom bude, je tak ďaleko :/

3 Alexandra Gryffin- Fox, okřídlená lištička | Web | 1. září 2010 v 18:37 | Reagovat

Článek to je pěkný, ale já osobně Muchu vůbec nemusím. Přijde mi strašně naivní a nevýrazný.

4 Patek Philippe Twenty 4 | E-mail | Web | 23. října 2012 v 9:09 | Reagovat

Q. Did you hear about what happened at the Laundromat last night?
http://www.kreplicawatches.com/Tag-Heuer-Golf-Watch.html

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama