Nesníš? Nežiješ! (úvaha)

13. září 2010 v 20:09 | Septima Severa |  ► literární odpad
Lidské sny jsou to, co dělá lidem problémy. Když nebudete mít sny, nebudete mít problémy,
na téma týdne
protože budete brát prostě jen to, co je. Ale pak budete postrádat lásku, protože láska je nalézání svého snu v lidech, kteří jej nemají. (Andy Warhol)

Sny jsou krásná věc. A bezpochyby každý nejméně jednou v životě okusil jejich nádhernou, opojnou příchuť. Jen si sáhněte na srdce, lidé - není to pravda? Neb už jako malé děti jsme snili. Holčičky si hrály na princezny, kluci zas na rytíře. A jak doba pokročila, s příchodem nových hrdinů, jež můžeme vyčíst z knížek, či se na nás denně dívají z televizních obrazovek, se i sny postupně začaly měnit.

Přišla doba Supermana, Spidermana, Batmana, Hulka a dalších víceméně levných komikových náhražek. V tu ránu se začala přetvářet i fantazie malých dětí, hnětla svými laskavými prsty nové postavy a nové hry. Nezažili jste to někdy? Neprošli jste třebas jen kolem toho hřišťátka v parku a neslyšeli děti, jak si hrají?
Jak moc jsme je ovlivnili? Někdy si říkám, že je to až nezdravé vysedávat dennodenně před televizní obrazovkou nebo monitorem nadupaného počítače, jíst ve fastfoodu a pumpovat do sebe nepřeberná kvanta byť nově zpracovaných témat superhrdinů, co jen dokážou zachránit svět za cenu osobního života v troskách… Ale stejně se ty děti budou dívat a hltat každé slovo. A snít o stejném osudu.

Ovšem sny zdaleka nejsou záležitostí školky a prvního stupně základní školy, není-liž pravda?
Přijde pak nová škola, noví přátelé. A nové sny. Sníme o budoucnosti, o úspěchu, o ideálním partnerovi a o tom, jak krásný ten život bude. Nalajnujeme si jej přesně podle svojí fantazie. O to víc pak bolí, když se ty vzdušné zámky zhroutí jako ubohé domečky z karet. Ano, bolí to. Ztratíme tím další kousek perfektní, vysněné iluze, pro niž bychom byli schopni i vraždit. Není to ovšem jen něco, co si snažíme namlouvat jen proto, abychom zapudili strašáka té syrové každodenní šedi reality?

Mohli bychom popsat tisíce řádků, pokusit se vyjádřit své sny miliony slov, snažit se je udržet po svém boku zuby nehty, avšak vždy přijde někdo nebo něco, co zapříčiní pád těch zdánlivě pevných hradeb snů… Aspoň dodnes tomu tak zatím bylo.
Existuje mnoho typů lidí - vždyť na světě nás už je něco přes šest miliard - a každý jedinec se skryl před realitou za závojem snů nejméně jednou. Když pak zjistli, jak příjemný takový únik je, zkoušel to zas a znovu. Jako začarovaný kruh, nezdá se vám?
Musíme se přeci obléct, zahalit se do závoje utkaného i z těch nejjemnějších hedvábných kousků vlastní fantazie, jaké jen jsou. Protože lidská nahota je stále tabu. A když se takhle před šedou realitou zahalíme do hermelínového pláště, utečeme do vlastní snové říše a ona nás přijme s otevřenou náručí, je to jeden z těch nejsladších pocitů, co existují.
Krása, které se nelze dobrovolně vzdát. Ovšem učinil by tak někdo? Vzdal by se snad někdo možnosti utišení bolesti ran způsobených krutou, místy až nemilosrdnou všedností? Vystoupil by nějaký odvážlivec z davu a řekl "Já takový nejsem, já nepotřebuji snít"? Najde k tomu někdo odvahu? Jsem v tom ohledu na pochybách.
Jsou lidé, pro něž je snění každodenním chlebem. Lze je snad jen obdivovat nebo litovat, v žádném případě však odsuzovat, poněvadž oni se ničím neprovinili. Je možné (a pravděpodobné), že jsou jinak citově založeni a pravda jim ubližuje víc. Zasazuje jim tvrdší, hlubší rány. A oni se snaží obrnit jen tlustší skořápkou, zalézt hlouběji do své ulity. Ale nejsou hluší ani slepí. A někdy jsou mnohem lepšími přáteli než povrchní zapírači, kteří z nás vysávají energii přátelství a sprostě se přiživují na úspěchu jiných či vydělávají na jejich ztrátách. Hyeny.
Ne, já nemám právo takové soudit. Ale mám právo sdělit svůj názor mírnými prostředky. A proto teď křičím do světa tu jedinou větu "Nesníš - nežiješ!".

Snít je přeci nádherné. Ať je vám málo či hodně, není se zač stydět.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Je "téma týdne" přínosem pro blogování?

Určitě
Nemyslím si

Komentáře

1 Simonkaa12(admin:P) | E-mail | Web | 13. září 2010 v 20:20 | Reagovat

http://hlasov.at/jr5e
Ahojky.Prosím tě moc hlásni pro pejska Hesa.
Budu ti mooc vděčná,ráda oplatím a moc se omlouvám za reklamku.
Máš úžasný blog a ten dess je krásnej!!
Děkuji:)

2 Lady December | Web | 13. září 2010 v 20:31 | Reagovat

Upravdu povedená úvaha...
Sny jsou krásné - jen ten pád z oblak fantazie bývá čím dál bolestivější...

3 agrrr | Web | 13. září 2010 v 20:49 | Reagovat

[2]: Lepší z těch oblak nepadat....
Moc povedená úvaha..líbí :-)

4 Eyami | Web | 7. ledna 2011 v 16:09 | Reagovat

Souhlasím, hlavně s tím, že to je zčarovaý kruh. Je to jako zdánlivě neškodná droga, která nám v životě dává světlo. Spoustu světla...

5 Watches Louis Vuitton | E-mail | Web | 23. října 2012 v 8:14 | Reagovat

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama