Rychlá pomoc (3. díl)

31. března 2011 v 20:32 | Septima Severa |  Myšlenky zločince
Mac Taylor položil sluchátko. Poté, co osobně prohledal Nicoliny složky v kanceláři a nahlédl i k ní do bytu, zavolal do kriminální laboratoře v New Jersey a vyptával se. Vyžádal si od tamní kriminálky všechny složky posledních případů a případů s nimi souvisejících, na kterých Nicol pracovala, než odtamtud odešla. Sám nevěděl, co si od toho sliboval. Spíše doufal, že tam najde nějaké vodítko. Do několika hodin to mělo být shromážděno na jeho stole.
Když pak speciální kurýr dorazil do laboratoře se šesti objemnými lepenkovými krabicemi na vozíku, Mac je zkontroloval. Žádná neměla porušenou pečeť ani nevypadala poškozeně. Převzal je.
"Co tu máme?" do buňky vešla Stella navlékajíc si rukávy bílého pláště.
Mac jen přikývl a usmál se. "Tohle jsou všechno případy z posledních měsíců, kdy Nicol byla ještě v Jersey," ukázal na krabice, jejichž obsah zatím stihl pečlivě vyskládat na stůl.
"A co hledáme?" Stella přistoupila ke stolu.
"Cokoliv," povzdechl si Mac. Nebylo toho zrovna málo a nemyslel si, že to stihnou do tmy. Slunce za okny už téměř zapadalo.

Oba postupovali téměř stejně. Každý sáček prozkoumali, nahlíželi do složek a policejních zpráv. Tři případy mohli hned vyloučit - jedním bylo otrávení bohatého podnikatele, zločin pro peníze, ty další dva nebyly o moc zajímavější. Jednalo se o milostný trojúhelník a pouliční gangy - ty oblast své působnosti za hranice města obvykle nerozšiřovaly.
"Macu, co tenhle gang? O něm se ví, že rozšiřuje hranice svého rajónu z New Jersey do okolních států. Je to síť organizovaného zločinu." Stella svírala v ruce složku.
"Podle mě v tom nemají prsty. Jejich spojka v New Yorku má sice půlku trestu ve státní věznici za sebou, ale nemá možnost podmínečného propuštění. Má neprůstřelné alibi." Bylo to před třemi lety, kdy se uskutečnil zátah na drogové dealery a překupníky zbraní. U toho byl přeci sám Flack. "Ale tohle je zajímavé," Mac v ruce držel otevřenou složku z roku 2005.
Stella se mu dívala přes rameno. "Dvojnásobná vražda… Nic neobvyklého."
"Bratr oběti před několika měsíci utekl z léčebny. Rodrigo Martinez… Je tu i DNA oběti… Máš někde po ruce neznámou DNA z koupelny, kde ji držel?"
"Jo, tady." Podala mu papír.
"Shodné alely v sedmi lokusech," řekl Mac.
"Bratr a sestra," vydechla Stella. "Ale jaký je motiv?"
"Jeho sestra zemřela dřív, než na místo stačila dorazit policie. Nicol Santiagová byla jedním z vyšetřovatelů. Sám Martinez jí hned několikrát adresoval dopisy, které však byly zachyceny, takže na její stůl ani nemohly dorazit. Vyhrožoval jí odvetou. Tohle je podle mě dost slušný motiv." Mac přešel k počítači. "Naposledy byl viděn v New Yorku před třemi týdny. Poznala ho jezdecká hlídka v Central Parku podle fotografie, která jim došla na okrsek. Ale nedopadli ho."
"Takže je stále na svobodě. A chce se pomstít." Stella vytáhla z krabice před sebou sáček s kresbou, kterou našli v pokoji sanatoria, kde Martinez pobýval. Nápadně se podobal Nicol.
"Chci zajistit všechny objekty v okolí místa, kde byl naposledy spatřen. Ať je jeho fotografie na prvních stranách zítřejších periodik a ve večerních zprávách," rozkázal on. "Chci vědět, jestli ho ještě neviděli jinde."
Kývnula a odešla zařídit, co jí Mac uložil.
Ještě téhož večera televize odvysílala profil podezřelého. Potom na policejních oznamovacích linkách zaznamenali několik hovorů s informacemi o hledaném muži. Většina se jich soustředila do průmyslové oblasti v Brooklynu. Ráno pak policie dostala konkrétnější tip.
… Zásahová jednotka dorazila do uličky, kde již stálo několik policejních aut. Mezi policisty v neprůstřelných vestách byli i lidé z kriminální laboratoře.
"Nezapomeňte, pachatel je ozbrojený a schopný čehokoliv, jeho chování je nepředvídatelné. S největší pravděpodobností drží rukojmí, ta je prioritou," zvučný hlas Dona Flacka se rozléhal uličkou. "Hledáme tuto ženu, detektiva Nicol Santiagovou," ukázal všem přítomným fotografii unesené. "Může být ve špatném zdravotním stavu." Při těch slovech se poblíž ozvala siréna záchranné služby. Vozidlo vjelo do uličky a zastavilo poblíž.
"Hawkesi, ty jsi lékař. Až ji najdeme, ihned ji odvezou do nemocnice. Pojedeš s nimi," nařídil Mac Taylor.
"Jistě," přikývnul oslovený.
"Všichni připraveni? Dobrá, jdeme na věc!"
-
Nicol bylo neskutečně zle. Jak dlouhá doba vlastně uplynula od chvíle, kdy ji tu zavřel? Den? Dva? Jen matně si vzpomínala na chvíli, jak jej slovy vyprovokovala k tomu, aby odhodil do kouta jako nepotřebný kus odpadu. Donutil ji vstát ze židle, zamotala se jí hlava… Zbytek byl jen mlhavý. Zvedl se jí žaludek.
Když ji křeč přešla a ona se mohla opět natáhnout na starých novinách pokrývajících zem, spatřila ho. Stál nad ní a smál se jí. Její bolest mu očividně poskytovala slast kojící jeho nenasytnou touhu po pomstě. "Bavíš se?" propalovala ho nenávistným pohledem.
"Ani netušíš jak," zašklebil se.
Její zrak spočinul na pistoli, kterou měl zastrčenou za opaskem. Určitě měla ještě plný zásobník. A Rodrigo Martinez byl vyšinutý člověk, který rozhodně necítil zábrany k tomu, aby ji použil. Zmýlila se, když ho považovala za psychotika. On si až příliš jasně uvědomoval, co dělá, netrpěl žádnou psychózou. Tohle byl psychopat. Ale byla to snad ona, kdo dopustil, aby se z člověka stal agresivní jedinec, jehož pohání touha pomstít smrt blízké osoby?
"Líbí se ti?" Rodrigo si všiml jejího pohledu. "Možná bych tě s ní mohl blíže seznámit." Posadil se na židli naproti ní a přitáhl si k sobě i tu, na níž Nicol dříve seděla. Vytáhl zásobník z pistole, vyňal z něj munici, náboj po náboji, a pokládal je na sedátko druhé židle.
Grizzly Magnum, pětačtyřicítka. Podle cinkání odhadovala, že vyndal šest nábojů, přičemž do zásobníku se jich vešlo sedm. Ten poslední musel být stále v komoře, když zbraň posledně nabil. Šestadvaceticentimetrový kvér z poniklované oceli poznala rychle. Ne nadarmo strávila mnoho hodin na střelnici a balistice.
"Co třeba kulku do stehna? Nebo radši do ramene?" přemýšlel nahlas. "Nějak jsem tě opomenul trápit větší bolestí. Zlomit tě, tak jako zlomili mou sestřičku…"
Vtom však Nicol zaslechla podivné zvuky za dveřmi. Zdálo se jí to snad? Měla halucinace? Byla příliš zesláblá na to, aby ještě doufala. Měla strach.
"Tady čistý!" ozval se neznámý tlumený hlas za zavřenými dveřmi. A nebyl nikterak daleko. Zvedla hlavu.
Tentokrát to však zaslechl i Rodrigo. Spěšně naskládal náboje do zásobníku a natáhl kohoutek. "Ani slovo, rozumíš?" sykl výhružně, přešel k ní a uhodil ji rukojetí pistole do hlavy. Z tržné rány jí ihned prýštil pramínek krve, k omráčení to ale nestačilo. A on už neměl času nazbyt. Schoval se za dveře.
"Newyorská policie, otevřete, Martinezi!"
I kdyby to chtěl udělat, nedali mu šanci. Ozval se zvuk tříštěného dřeva, vykopnuté zchátralé dveře vylétly z pantů a při dopadu na podlahu zvířily vzduch. Stál tam policista ze speciálního oddílu a mířil dovnitř hlavní služebního Glocku.
"Našel jsem ji!" zvolal a už chtěl jít dovnitř, když tu Nicol sebrala všechny síly a ochraptělým hlasem vykřikla.
"Pozor!"
Do místnosti zpoza rohu vtrhl Mac a jediným chvatem Rodriga Martineze odzbrojil. Odkopl jeho Magnum a ránou pěstí ho i ochromil. Policista, který prve vykopl dveře, jej povalil na podlahu a zneškodnil. Mac tak mohl přejít k Nicol a pomoct jí. Byla podchlazená a měla zimnici, na jeho slova však reagovala. Zabalil ji do vlastní košile a zvedl do náruče. Po celkem osmi dnech byla lehká jako pírko. Běžel s ní ven.
U vchodu se k němu přidal Sheldon Hawkes. Začal jí kontrolovat puls. "Má slabý tep. Rychle s ní do sanitky!" Avšak v okamžiku, kdy ji Mac položil na lehátko, se v dalším návalu křeče zkroutila do klubíčka. Na těle jí vyrašil studený pot.
Sheldon chtěl vyskočit za ní do vozu, ale Mac jej v poslední okamžik chytil za zápěstí. "Podle testu krve z naší laboratoře je těhotná," řekl tlumeným hlasem tak, aby jej slyšel jenom on. "Adam o tom neví."
"Jistě," přitakal Hawkes nastoupiv do vozu. Mac za ním pak zavřel dveře a sanita se vydala se zapnutou sirénou zpět do nemocnice Lennox Hill.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama