Krteček do vesmíru...

24. dubna 2011 v 19:38 | Septima Severa |  ► literární odpad
Po dlouhé době jsem se rozhodla napsat článek do Mladé fronty. Zda mi alespoň jednou něco otisknou, to je ve hvězdách, ale ani tak nepropadám tomu nejhlubšímu pesimismu. Posuďte sami, jak na tom jsem. Tentokrát na téma Krteček do vesmíru.
-
Krteček - Made in the Czech republic
-
Krteček, slavná kreslená figurka Zdeňka Milera, má doprovázet Andrewa Feustela na posledním letu raketoplánu Endeavour do vesmíru. Stane se druhým českým kosmonautem po Vladimíru Remkovi, ale zároveň tak trochu možná i výsměchem národu ze srdce Evropy, který dal světu přeci mnohem víc.
"Česká republika? To je přeci hokej, pivo a Krteček." Alespoň tohle by odpověděla spousta lidí (a to ještě po dlouhém zamyšlení, poněvadž figurka českého kreslíře rozhodně není tak "profláknutá" jako například ten zlatavý chmelový mok). Co však silon, nanovlákna, léky a další věci?

Začněme od toho nejzákladnějšího. První uzemněný bleskosvod spojený se jménem Prokopa Diviše je zaručeně výtvor "zlatých českých ručiček". A co koněspřežka do Lince? Bez lodního šroubu by se ani Titanic neobešel. A kdo by si nesladil kávu kostkovým cukrem, který má hodná babička vždy po ruce? Bez mikrovlnné trouby si nedovedeme život v uspěchané době představit; a kdybychom neznali svou krevní skupinu, mohlo by dojít k maléru. Aplaus patří českému lékaři Janu Janskému, který rozdělil krev do čtyř skupin už v roce 1907, by nám nikdo nezaručil, že při operaci dostaneme správnou krevní konzervu. A co teprve my obrýlení? Díky kontaktním čočkám nám na nose nemusí sedět nepohodlné obroučky a neponičí se nám sklíčka. Právě na základě vynálezu Otto Wichterleho vznikla tahle šikovná pomůcka, díky níž se dá dnes například dočasně změnit barva duhovky.
Což takhle barevné fotografie? Dostupné mimo jiné i díky spolupráci Karla Schinzela s firmou Kodak. Taktéž dáma, která si pohotově přibalí náhradní silonky do tanečních či na ples, by mohla pomyslet na Čechy. Vojáci často sáhnou po výbušnině, díky naší vlasti to může být například Semtex. Anebo plastická chirurgie. Její kořeny lze vystopovat na našem území, přesněji v roce 1927, kdy vzniklo první oddělení plastické chirurgie. Bohužel pro ženy toužící po větším poprsí se zabývalo jen vážnými genetickými vadami, jako je třeba rozštěp rtu.
Novodobou metlou lidstva je bezpochyby rakovina. Tým českého vědce Jiřího Bartka v roce 2005 publikoval odborný článek o tom, co se s buňkami v těle děje při rakovinném bujení. Spolupráce Čechů v mezinárodním týmu lékařů přinesla ovoce v objevu karboranů vázajících se na enzymy potřebné k množení viru HIV v těle. A léky na hepatitidu B? Také naše.
Myslíte si, že Češi nemají na kontě také sci-fi? Mýlíte se. Vědci z ČVUT přišli s počítačem ovládaným pohybem očí. Dále tu vylepšujeme vlastní program na přepis mluveného slova, zkoumáme gama záření a jeho zdroje… A identifikujeme člověka dle způsobu jeho chůze. Výstřední? U českých kriminalistů nová metoda.
To a ještě mnoho dalšího mají na kontě české hlavy. Tak proč si ostatní vesměs myslí, že jsme národ s pivními pupky, sledujeme od rána do večera němého Krtečka a chodíme jen na hokej? Nejspíš proto, že se nedokážeme tolik prosadit. Anebo je důvodem naše minulost pod taktovkou soudruhů z KSČ, poněvadž trend věcí "ze Západu" ještě nevymizel, neb na něj pamatuje mnoho generací? Lze se jen dohadovat. Ale přiznejme si: dokázali byste si svůj život bez některého z těchto českých vynálezů a patentů představit?
-
Veronika Truhlářová
Akademické gymnázium Štěpánská
Praha
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Jasmína | Web | 24. dubna 2011 v 19:59 | Reagovat

Tak to je dobré :)

2 Mostecká Kačka | Web | 24. dubna 2011 v 20:17 | Reagovat

Krteček !! Ten si to zaslouží ;-) Já jako malá jsem ho hltala... :-P :D

3 Nika Caesaris | Web | 24. dubna 2011 v 20:20 | Reagovat

Tohle by ti mohli otisknout. :-) Akorát je to hodně dlouhé, to oni nemají rádi. I když mně taky vyšel článek jako kráva přes půl stránky v celostátním tisku, asi záleží trochu i na štěstí.

Postavila ses k tomu dost optimisticky, já Česko dokonale shodila jako národ zlodějů s pivní pěnou u huby :D

4 ivusha | Web | 24. dubna 2011 v 21:05 | Reagovat

já bych to utla za tou otázkou s hokejem - Tak proč si ostatní vesměs myslí, že jsme národ s pivními pupky, sledujeme od rána do večera němého Krtečka a chodíme jen na hokej?
případně bych tam ještě nechala tu krátkou následující větu. Se soudruhy z KSČ už jdeš zase k jinému tématu;-))

Jinak se mi to moc líbí.
Otisknout by to mohli, je to takové patriotské a MF jako deník, co se snaží líbit všem a všemu, by to mohl ocenit:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama