Září 2011

The Next Station Is... London Heathrow Airport. (2. část)

3. září 2011 v 21:12 | Septima Severa |  Z mých cest...

The City / Holborn


Temple byl kdysi výspou Templářů, kteří zde vybudovali vlastní kostelík. Jeho interiéry s hroby rytířů rozmístěnými v kruhu se mihly i v The DaVinci Code. Dnes však bohužel tyto prostory neprodyšně uzavřely domy se zahrádkami a park vybudované v celé čtvrti a sídlí tu dvě ze čtyř právnických škol. Slavná Middle Temple Hall byla prvním svědkem Shakespearovy hry Večer tříkrálový.
St. Paul's Cathedral jakožto Wrenovo mistrovské dílo má za sebou pohnutou historii. Ačkoli v poslední válce utrpěla katedrála škodu vlivem nevybuchlé bomby, jež se propadla kopulí dovnitř, zůstala jako jediná stát uprostřed ruin. Denně ji pak střežily hlídky a Churchill ji uznal jako symbol neústupnosti Londýňanů při blitzu. Kupole, z níž je nádherný výhled, se tyčí do výše 110 metrů a byla dokončena roku 1711. Do Golden Gallery vede přes 500 schodů a úzké prostory nejsou nic pro osoby trpící klaustrofobií. Výhledu pak dominuje opět dílo Normana Fostera sídlící na adrese 30 Saint Mary Axe. Jedná se o Swiss Re Tower, vysoká 180 metrů o zdobená krunýřem z modrého a černého skla. Také se jí říká "Gherkin"…

The Next Station Is... London Heathrow Airport. (1. část)

3. září 2011 v 20:56 | Septima Severa |  Z mých cest...
Londýn. Město, které se letos tvrdě připravuje na příští letní olympijské hry, snad nikdy nespí. Nedávno i v tuzemských zprávách proběhla zmínka o nepokojích v Tottenhamu, přistěhovalecké čtvrti. Je vyhlášený svými pamětihodnostmi i moderním stylem života. Má dlouhou a pohnutou minulost, několikrát za své trvání lehlo popelem a dodnes je sídelním městem monarchů z dynastie Hannoverských. Ačkoli se ročně stává cílem milionů turistů z celého světa, stále si uchovává své vlastní tradice. Jeho symbolem jsou černé taxíky, proslulé doubledeckery, telefonní budky i policie a královská garda, pro niž je pocta sloužit královně Alžbětě II.
Toto osmimilionové město letos 2. září oslaví 345. výročí Great Fire, který v roce 1666 ničil celých pět dní. Za oběť mu padlo na 87 kostelů a dodnes na místě prvního z nich stojí Monument. Vítejte v centru kdysi největší koloniální velmoci, z něhož vám nyní přináším nejnovější raport a tipy na návštěvu. Možná to vyzní jako pohádka a vězte, že jsem se cítila jako Alenka v říši divů, ale rychle jsem přivykla.


První, co při východu na ulici zarazí, je jízda. V rušném provozu, který však netrpí takovými zácpami jako Praha, se dopředu prodírají četní cyklisté a tradičně černá taxi, kdy při nástupu do vozidla zaplatíte £ 2.20. Míjí vás dav národů, které byste jinak neměli šanci potkat. Na schodištích v metru jsou cedule KEEP LEFT a bez Oyster Card snad ani neopouštějte hotelový pokoj. Říká se, že Londýn je jednou z nejdražších destinací světa - není tomu tak. Ano, na naše poměry tam určitě dráž je, ale ne tolik, aby se tam nedalo žít. Ovšem právě za dopravu by se jednotlivec nemusel doplatit…