The Next Station Is... London Heathrow Airport. (2. část)

3. září 2011 v 21:12 | Septima Severa |  Z mých cest...

The City / Holborn


Temple byl kdysi výspou Templářů, kteří zde vybudovali vlastní kostelík. Jeho interiéry s hroby rytířů rozmístěnými v kruhu se mihly i v The DaVinci Code. Dnes však bohužel tyto prostory neprodyšně uzavřely domy se zahrádkami a park vybudované v celé čtvrti a sídlí tu dvě ze čtyř právnických škol. Slavná Middle Temple Hall byla prvním svědkem Shakespearovy hry Večer tříkrálový.
St. Paul's Cathedral jakožto Wrenovo mistrovské dílo má za sebou pohnutou historii. Ačkoli v poslední válce utrpěla katedrála škodu vlivem nevybuchlé bomby, jež se propadla kopulí dovnitř, zůstala jako jediná stát uprostřed ruin. Denně ji pak střežily hlídky a Churchill ji uznal jako symbol neústupnosti Londýňanů při blitzu. Kupole, z níž je nádherný výhled, se tyčí do výše 110 metrů a byla dokončena roku 1711. Do Golden Gallery vede přes 500 schodů a úzké prostory nejsou nic pro osoby trpící klaustrofobií. Výhledu pak dominuje opět dílo Normana Fostera sídlící na adrese 30 Saint Mary Axe. Jedná se o Swiss Re Tower, vysoká 180 metrů o zdobená krunýřem z modrého a černého skla. Také se jí říká "Gherkin"…


Ale zpět ke katedrále. V její kryptě odpočívá Nelson, který zvítězil u Trafalgaru a jemuž je na blízku lodní zvon, a Wellington, který definitivně porazil Napoleona Bonaparta a jehož mauzoleum je již v prostorách hlavní lodě. Nad jeho rakví na věky vlají vlajky poražených armád.
Na Great Fire of London upozorňuje Monument. Sloup je vysoký 62 metrů a v jeho útrobách je mramorové schodiště vedoucí až na jeho špici, kde je socha krále Karla II.
Požár propukl v brzkých ranních hodinách u královského pekaře v Puding Lane 2. září 1666. Největší katastrofa, kterou kdy Londýn zažil, zuřivě konzumovala všechno a nic jí nestálo v cestě. Vítr oheň ještě přiživoval a plameny přeskakovaly z domu na dům, tisíce lidí se ocitly během okamžiku na ulici, a ačkoli král Karel II. dal strhat domy pro omezení plamenů, pět dní nad Londýnem neuhasla rudá záře. Tisíce domů ve stovkách ulic v okolí, včetně City, byly zničeny spolu s klíčovými veřejnými budovami včetně St. Paul's Cathedral a dalších 87 kostelů. I když se jednalo o strašnou katastrofu, bylo potvrzeno jen 6 úmrtí. Na rekonstrukci, která začala v roce 1667 a trvala padesát let, se masivně podílel právě i Christopher Wren.
Soho / Chinatown
Čtvrť, která ožívá až s přicházejícím večerem, je nechvalně známá a policejní hlídky zde potkáte na každém rohu. Koupit zde drogy nebude takový problém - stejně jako dostat se do maléru. Sexshopy a gay bary na každém rohu se střídají s četnými restauracemi rozprostírajícími se od Tottenham Court Road až po Piccadilly Circus, kde se rozprostírá poměrně malé Chinatown. De facto jedna hlavní třída ohraničená branami je přeplněná bistry a restauracemi nabízejícími hostům čínskou kuchyni.
V Soho a Chinatownu můžete okusit mezinárodní kuchyni jihovýchodní a východní Asie, od ptactva po mořské plody. Na cestu vám ve výlohách svítí lampiony a noční poutníky střeží čínští draci. Možné je najíst se zde od pěti liber šterlinků výš.
Camden
Asi podobný, avšak extravagantnější ráz má Camden, bohémská čtvrť s četnými markets, kam si pro inspiraci chodí i módní návrháři (ovšem také zde bydlela zpěvačka Amy Winehouse, která letos v červenci zemřela). Na hlavním bulváru jsou domky s plastikami Converse boots či jinými věcmi. Pravidelně se tu střídají kamenné módní obchody a tattoo salony se stánky nabízejícími nejen suvenýry, ale i oblečení. Proslulé Camden Markets ožívají kolem desáté dopoledne a trvají až do večera. Kdyby člověk nevěděl, co si má s sebou do Británie vzít, může jet jen s naditou peněženkou, protože tady se zaručeně oblékne. Ale ouha, největší velikost oblečení je XL.
Pokud vystoupíte na Camden Town na Northern Line, ocitnete se přímo v davu, který neodradí ani typické anglické počasí. Další a další příliv lidí vás donutí jít vpřed. Zapadnete-li mezi stánky, kde se dá uličkami stěží prosoukat, ocitnete se v ráji konfekce. Trička s vtipnými potisky nebo dílky od Banksyho (o něm jsem už psala: http://blackspot.blog.cz/1103/street-art-banksy) se střídají s pestrobarevnými šálami a gothic korzety. Pestrá nabídka hodinek, klasických pocket watch a accesories je samozřejmostí.
Na Chalk Farm Road se opět vynoříte u tatérských salonů a gothic a metal shopů, ze kterých by se každý český příznivec asi zbláznil radostí, protože u nás je nabídka nesrovnatelně chudší. Na konci se pak snesete na Canal Market lemující Regent's Canal, anebo přejdete na druhou stranu a vydáte se do spletitého bludiště stánků s jídlem, kde se vás prodejci doslova snaží ulovit na návnadu ochutnávek. Když se zanoříte hlouběji a přestojíte lákavou vůni orientálního menu mísícího se s vonnými tyčinkami, ocitnete se na rozcestí - buď se vydáte doprava a vyjdete kdovíkde, anebo vás upoutají sochy koní střežících vchod na Stables Market vybudovaný už v roce 1854. Jedná se převážně o víkendové vetešnictví, kde lze sehnat téměř cokoli. Staré lodní kufry s cestovatelskými nálepkami po pra-pra-pradědovi, gramodesky a knihy z druhé až třetí ruky, zrcadla, obrazy, oblečení… Bazar. Bazar, který si musíte vychutnat i s jeho osobitou atmosférou a jenž ve vás zanechá přehršli nádherných vzpomínek.
A v uších vám bude znít směs punku, rocku, metalu, gothic a indie.

Docklands / Greenwich
Docklands, místo, kde se dříve rozkládaly doky, se stalo na konci 80. let enklávou bank. Dnes luxusní čtvrť Canary Wharf připomíná tak trochu malý evropský Manhattan. V roce 1993 se Jubilee Line dočkala svého prodloužení a nyní jsou Docklands protkané sítí metra a DLR (Docklands Light Railway), nadzenmí dráhy ukončené na Bank a Stratfordu. Dnes tato prestižní čtvrť slouží jako sídlo mnoha firem.
Isle of Dogs býval psincem Jindřicha VIII. Dnes se zde rozprostírá Mudchute farm a v parku se volně pasou ovce. S Greenwichem jej spojuje tunel pod Temží, který je vyhrazen jen pro pěší.
Přímo u Temže se rozprostírá Old Royal Naval College s přístupovou bránou k vodě. Dříve sídlo admirality a kadetů je dnes sídlem Trility College of Music a její části jsou přístupné pro veřejnost. V jejím parku denně odpočívají studenti i turisté a vychutnávají si líné odpoledne ve stínu monumentálního komplexu čtyř budov. V Obou jižních křídlech má opět prsty barokní Christopher Wren. V západním křídle se schovává Painted Hall s iluzivními malbami od Thornhilla.
Po zdolání rozlehlého komplexu se ocitáme na území letní rezidence, z níž je dnes National Maritime Museum, největší muzeum námořnictva v Evropě. V jeho sbírkách se nacházejí obrazy, lodní deníky a záznamy, pžístorje potřebné k měření a vůbec všechno, co má nějakého společného jmenovatele s historií námořnictva. Koridor ohraničený sloupořadím jej pak spojuje s první klasicistní anglickou budovou, The Queen's House.
Rozlehlý Greenwich park kromě desítek hnědých veverek, které se vám připletou pod nohy, ani nevíte jak, zahrnuje i Old Royal Observatory, na jejímž nádvoří leží slavný Greenwichský nultý poledník. Kdo by uvěřil, jaká fronta turistů tam čeká, aby se u něj mohli všichni zvěčnit do rodinného alba? Linii navíc lemují další místa na světě s jejich souřadnicemi.
Deset dní je pekelně málo na to, abyste Londýn poznali alespoň z části. Ukrývá tolik pokladů gotiky, baroka i klasicismu, tolik moderních prvků, v jeho obrazárnách jsou hotové poklady a na ulicích máte šanci potkat úžasné lidi. I z pohodlných bot budete mít jednou puchýře a všechno se vám bude slévat dohromady, ale i tak to určitě stojí za to. Stovky neopomenutelných míst, restaurací, pubů, divadel, obchodů a tržišť čekají jen na to, až je nějaká dobrodružná duše objeví.
Tak směle do pohádky.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama