Inteligence 21. století? Nenalezena.

28. prosince 2011 v 20:50 | Septima Severa |  ► Daily Telegraph (aktuálně)
K jednoznačně zápornému (až na pár výjimek, zajisté) jsem ve své parodii na výzkum dospěla poté, co jsem strávila svátky bez učení, což byla asi největší chyba roku 2011, ale to bych ponechala do budoucnosti.

… jedna polovina své IQ raději nepřizná a druhá, ta matematicky "větší polovina" (s IQ občas obdobným, jaké se nalézá u houpacích koníčků pro dětičky do tří let) si pak vylévá své problémy na serverech alá Krásná.cz.


"Za dvacet let mé kariéry profesora na Akademickém gymnáziu jsem se nesetkal s třídou plnou takových ignorantů, jako jste vy."
Tak takhle zní perla z úst našeho profesora na dějepis. Mířeno na nás, maturanty.

Bohužel, nejen podle statistik (neb ty nechroustají a zprůměrují i kozu s vozem) vyplývá, že s námi odchází elita. Jak vystihla Raven ve svém trefném článku "Proč bych (ne)měla být redaktorkou krásná.cz" (http://veni-scripsi-vixi.blog.cz/1112/proc-bych-ne-mela-byt-redaktorkou-krasna-cz-prvni-cast) - a musím říct, že nejspíš budu opakovat již zmíněné - největším tajemnem se pro mladší generace stávají knihy, odedávna považované za studnici poznání, archaismem. Přežitkem doby, podle moderního slangu "vykopávkou" či "předpotopní technikou".

Mimochodem, pro následující sekci výslovně doporučuji obeznámit své já s obsahem onoho článku, poněvadž z něj pokračování vyplývá.Raven: "Zóna tajemna! Co jsou to ty KNIHY?"Kdybyste si alespoň pořídili čtečku e-knih, tak neřeknu. Ale že mnozí lidé vůbec netuší, jak taková kniha vypadá, a naposledy viděli jen učebnici v salátovém vydání? Tak to pardon, jenže bez základů takové jedince neměli vypustit ze základní školy.

Chápu, že jednoho dne se knihy stanou přežitkem (jen malá odbočka: dnes se stávají díky vysokým pořizovacím nákladům luxusem). Ale do té doby ještě nějaký čas bude, tudíž je nasnadě se alespoň částečně s něčím seznámit. Pokud ovšem dotyční jedinci zamrznou na literatuře pro děti předškolního věku, mají docela smůlu. Nikdo nemusí číst zrovna Freuda, Junga nebo chápat kvantovou fyziku (jelikož ani sami kvantoví fyzikové "kvantovku" ještě nepochopili), stačí i něco krapítek delšího než titulek aktuálního vydání bulváru.Raven: "Exkurze do minulých životů: Kdy naposledy ses místo taháku naučila?"Jo, to by někdo musel vědět. Víte, ono mít známky zadarmo, to se pozná. Protože většina takových pak u zkoušek na vysokou školu vylétne, až se ani dveře nebudou stačit divit. To, že existují soukromé školy, které takové věci tolerují, to je bohužel chyba státu, nikoli naše. Aneb zaplatit si za samé jedničky umí i největší troll (tím se všem poctivým dříčům omlouvám).Raven: "Retro znovu v módě! Pořiď si VLASTNÍ NÁZOR!"Vlastní názor, tak to je nejspíš sen. Poněvadž myslet přeci tak strašně bolí (zvlášť, pokud to za dotyčné jedince udělá hodný strýček Google a milá tetička Wiki).Pokud například nedokážete pochopit výklad, nehledejte vždy chybu jen u vyučujícího. To, že jsou mladší a mladší generace rozmazlovány technickými vymoženostmi, že svůj společenský život tráví na komunitních sítích a ráno, sotva rozlepí oči, zapínají Facebook, aby si přečetli výlevy svých kamarádů po opici, je podle všeho nejspíš realitou 21. století. A my pak posloucháme jen to, jak školství rok od roku musí slevovat nároky, protože už by na to studenti neměli a inteligence by šla do kopru. Hlody typu "17% vysokoškoláků v ČR je stále moc" (vyšel z úst Václava Klause) začínám chápat čím dál tím víc, ovšem nemyslím si, že prezident Klaus by zrovna trávil čas jen tím, že by pozoroval studenty českých středních škol a vypracovával by statistiku. Pozorovat to může i obyčejný člověk. A to mnoha způsoby.

Řeknu vám případ ze svého okolí, abych také měla nějaký ten VLASTNÍ NÁZOR. Kvůli svým ambicím s Přírodovědeckou fakultou UK jsem začala chodit na přípravné kurzy. Tak to je síla, to vám řeknu. Pochopím, že člověk nebude znát globulární strukturu bílkoviny, protože chemie na humanitních gymnáziích občas pokulhává, ale že ani neví, že erytrocyt je bezjaderná červená krvinka? Mívám pocit, že jsem si spletla dveře. A ospravedlňování sebe sama jako "Já jsem biologii nikdy neměl, chodím na obchodní akademii" je houby platné. Proč se někdo takový hlásí na přírodovědný obor, když biologii viděl naposledy v deváté třídě základní školy před bůhvíkolika lety?
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Hanyuu | Web | 28. prosince 2011 v 21:25 | Reagovat

Lidstvo prostě generaci od generace hloupne a hloupne, je to bohužel tak a opravdu se děsím si jen představit, co tu bude za pár let.
Co se týče studentů, občas někomu prostě něco nejde, i kdyby se to drtil sebevíc, každý máme hlavu na něco jiného (jenže pak si podle toho taky musí všichni vybírat obor, který budou studovat...), ale to, že někteří nejsou schopni psát správně i/y a interpunkci vypouští úplně je podle mě už opravdu špatné... Ono vůbec stačí, když slyším některé své vrstevníky mluvit a jen si říkám "co se jim sakra honí hlavou? Myslí oni (ve většině případů tedy ony) vůbec?" ... Neříkám, že jsem nějak přehnaně chytrá, ale aspoň se u mě nějaká ta inteligence snad ještě najít dá :D:D

2 Shav | Web | 28. prosince 2011 v 21:35 | Reagovat

A právě tohle se snaží regulovat ta pověstná státní maturita. Ale řekněme upřímně - způsobem naprosto zcestným.
Jako, s prominutím blci, křížkujeme odpovědi, a úroveň angličtiny se podobá spíše základní škole.
Ale kde je semínko chyby? Odkud pramení ten dlouhý řetěz omylů ?
Ještě před dvaceti lety se nikdo nepozastavoval na termíny jakožto "dysgrafie", "dyslexie", apod., jelikož každý, komu učení prostě nešlo byl hloupější nátury a směle tak mohl odkvačit na učiliště.
Nyní se nacházíme v době, kdy maturitní listinu získá dokonce i člověk, který by  ještě nedávno aspiroval maximálně na zedníka.
Ale o tom bychom mohli hovořit ještě velmi dlouho..

3 Taychi | Web | 28. prosince 2011 v 21:36 | Reagovat

,,Ježíííš ***** ty už máš zase v ruce knížku? Že tě to baví..." to slýchávám od spolužačky :) Všechno je to o výchově...

4 Septima Severa | 28. prosince 2011 v 21:51 | Reagovat

[2]: Člověče, na ta "dys" se k přihlášce k maturitě dávají i speciální papíry z poradny. Ale přiznejme si: když dáš úplnýmu troubovi čtvrt hodiny k dobru při zkoušce, podá výkon lepší než dostatečný, který by měl při normálním limitu? Bez Wiky a Googlu asi těžko.

5 Monica Otmili | Web | 28. prosince 2011 v 22:01 | Reagovat

Náhodou, Krásnou sleduju už jen z té srandy, co "nového" a chytrého se tam dozvím. :D A jeden článek mě tak rozpálil, že jsem jim tam poslala článek jako odpověď. Jednou a dost.

Nechci o sobě tvrdit, že jsem inteligentní, ale vidím to i vě třídě na některých spolužačkách, které se ještě našvou za to, že jim učitelka ten tahák sebere a "my nic".

6 Olivka | Web | 28. prosince 2011 v 22:28 | Reagovat

Těžko říct na kolik to je o inteligenci, ale od prváku čekám, kdy se naše třída promění v ty inteligentní maturantky (protože 5 kluků je zanedbatelné množství). A ono asi nikdy, pořád se budou schopné smát i sebemenší hlouposti jak nějaké malé puberťačky. Asi z toho nevyrosteme. A jímá mě hrůza, když si představím, že bychom měli být elita národa.
Jen tak mimochodem, často slýcháme, jak máme nejhorší průměr, jací jsme špatní studenti a že špatně dopadneme, jestli se k té maturitě vůbec dohrabeme. No, taháky používám, jen když je svátek (tedy za svoji existenci asi čtyřikrát), takže svoje výsledky mám "vydřený" - dalo by se do toho asi vložit víc. Nechávám si to jako rezervu na VŠ (třeba se na UK potkáme, i když stále nevím jestli chci víc na biochemii či na farmacii... samozřejmě záleží na přijímačkách).

7 Raven | Web | 28. prosince 2011 v 23:10 | Reagovat

No, možná budu trochu polemizovat, částečně s tebou budu souhlasit.

Tento rok také maturuji, na gymnáziu, a musím říct, že nejsem z nejchytřejších (minimálně osm let zápasu s gymnaziální matematikou a fyzikou těsně nad linkou nedostatečných mi bude svědkem). Myslím, že inteligence 21. století existuje (protože kromě mých pětek se na gymnáziu   rozdávají i spravedlivé - beztahákové - jedničky. Víme o nich!), ale zejména v mladé generaci je tak vytrvale a důmyslně ubíjena, že už nemá sílu rozvíjet se a uplatňovat se.

Já myslím, že kdyby dnešní kultura vedla ke knihám, k hodnotám sofistikovaným a ušlechtilým, bylo by to úplně jiné. Ale ne, dneska jsou  médii oslavováni ti, kteří se umí bavit, umí pít, umí si užívat života... a nějaká nesobeckost, obětavost, touha po vědění... občas mám pocit, že tohle mizí někam do nenávratna, že přicházíme o něco vzácného a pak bum, přijde ještě krásná.cz a já jsem v totální depresi. :)))

Jinak děkuji za článek, jsem ráda, že to někoho přimělo přemýšlet, moc to oceňuji. Hodně štěstí s učením, já také o svátcích podlehla nicnedělání a áááhm,   pěkně jsem si na to zvykla... :))

8 Septima Severa | 29. prosince 2011 v 16:09 | Reagovat

[7]: U nás se taky objevují ti poctiví "géniové ročníku", ale vem si, když se něco vykládá a pak se na tebe otočí jedna nafrněná kukačka, o čem že je to řeč, pak fakt nemůžu z toho, když sedím za ní a koukám, jak je na facebooku a zápisky jako by se propadly do země :-D

Mě donutí přemýšlet hodně věcí, ale řekněme, že napsat o tom všem je tak na trojnásobně obsáhlou (co se svazků týče) encyklopedii Britannica.

P.S.: To nicnedělání je tak sladké... Ale nechci se potom honit o svaťáku, to chci mít klid :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama