SHERLOCK HOLMES, COLOMBO, HERCUILE POIROT… CO JIM NESMÍ CHYBĚT?

26. dubna 2012 v 13:03 | Septima Severa |  ► literární odpad
(charakteristika s úvahovými prvky)
----
----
V poslední době nastal boom hlavně ve filmovém průmyslu, kdy se na plátnech a obrazovkách objevuje čím dál tím více detektivů a fešných agentů, již vždy úspěšně bojují proti padouchům. Dámy, přiznejme si, že takový sexy "záporňák" je mnohdy větším lákadlem než vždy loajální kladná postava. Pokud ovšem zůstaneme věrni našim bohabojným detektivům - co jim nesmí chybět?
Ideální vyšetřovatel by měl být především inteligentní a schopný, bezpodmínečně se musí vyznat ve svém oboru (pokud však jeho znalosti zasahují i do jiných sfér, není to k zahození) a zkušenost koneckonců také není k zahození. Bohužel, dnes inteligence zdaleka není všechno, a tak i na vzhled jest kladen vysoký nárok. Nepěstěná vizáž je poslední dobou pasé, ač jemné strniště na mužské tváři mohou shledat přitažlivým - je přeci nad slunce jasné, že při úporném řešení zapeklitých případů prostě nezbývá čas na nic jiného, a tak se tyto drobné prohřešky dají jednoduše přehlédnout. Na tělesnou stavbu se taktéž kladou vysoké nároky; přiměřeně osvalená mužská postava bude dokonalou ingrediencí, již stačí jen okořenit city a ideály umně schovanými za maskou netečnosti, kterou může sejmout pouze ve speciálních případech - neb projevit byť špetku přecitlivělosti či slabosti v nesprávnou chvíli je učiněným zabijákem.
Této substanci nesmí chybět Colombův ostrovtip a Sherlockův odměřený přístup. Řekněme, že přílišné soucítění (nebo snad ta pošetilá láska) s případnou přeživší obětí - navrch trpící stockholmským či Anglickým syndromem - je tabu. Zas na druhou stranu být chladný jako ocel je také čiré zlo. Psí čumáky jsou v hitparádě první, jenže od konce. Jak říkal Werich: "Přiměřeně."
Zlatá střední cesta. Žádná postava není striktně kladná nebo záporná, a tak se dokonce i hodí, aby detektiv měl svou temnou stránku (zde však pozor, Dexter je tak trochu extrém) - řekněte, neodhalovali byste na stránkách knihy raději nějaká ta tajemství, než četli o přesně definovaných archetypech, s nimiž se stejně nelze (alespoň lehce) identifikovat, ztotožnit?
Dobrá, možná je to dnes trochu vyhnáno až za hranice, možná by bylo přeci jen lepší se vrátit o pár kroků nazpět. Takže tu máme svébytnou osobnost, jež může či nemusí sršet přímo humorem a které by neuškodilo si vypůjčit trochu toho anglického gryfu Hercuila Poirota nebo Sherlocka Holmese. Nemusí to být ani záletník jako James Bond, natož převelice inteligentní panic (ještě hůř, starý mládenec). Měl by vědět, jak se v různých situacích správně zachovat a poradit si se zdánlivě nerozlouskutelnými oříšky kriminalistiky. Lehce opepřit a okmínovat zamlženou historií tohoto individua, promíchat (a netřepat), podávat.
Sečteno a podtrženo, každý má svůj vkus. A proto záleží na jedinci, se kterým hrdinou bude sympatizovat. Lze jen říct. Že důvtip, inteligence a pěkný vzhled mohou na případného čtenáře dobře zapůsobit.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Aidrien Assagir | 27. dubna 2012 v 6:20 | Reagovat

Detektivové mají problém splnit můj požadavek "Alfa samec na temné straně síly" a ti záporní mají do tohoto trochu daleko. Není nad to vymyslet si záporné sama. :D  :D  :D A nejlépe hned 7. :D  :D  :D

2 Jirka Holman | E-mail | 17. února 2015 v 16:50 | Reagovat

Nesmí jim chybět brilantní mozek.Což Columbovi, Sherlock Holmesovi a Hercule Poirotovi v žádném případě nechybí.Ovšem Columbo má na své straně taky moment překvapení, protože působí spíš jako Homeless a hraje debila.Tohodle detektiva, kterého stvořil Peter Falk a Levinson s Linkem, mám prostě nejradši.

3 Septima Severa | 17. února 2015 v 21:09 | Reagovat

[2]: Jo, to je pravda. Kdyby Columbo nepůsobil takovým tím dojmem prosťáčka, který každého moří větou začínající na "To moje žena...", asi bych se na něj nedívala. I po tolika letech je prostě jednička.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama