Chvilka bezpáteřních charakterů

11. září 2012 v 10:08 | Septima Severa |  ► Daily Telegraph (aktuálně)
Aneb dokáže žít spisovatel bez páteře?
----
Rozhodně ne - z biologického hlediska je nemožné, aby Homo sapiens sapiens (o tomto zařazení se však u některých jedinců dá silně pochybovat) jakožto zástupce velké rodiny savců a ještě větší rodiny obratlovců existoval bez páteře.
No, zdali spisovatel dokáže býti bezpáteřním, o tom občas není pochyb. Postavy jsou naše literární dítka a my s nimi můžeme nakládat, jak je nám libo. Tedy většinou. Poněvadž ony samy mají svůj vlastní život, vlastní charakter (aneb jsme králové a královny konstituční monarchie, která se občas může zvrtnout v anarchii našich věrných poddaných). Musíme zosnovat pikle, nastražit pasti a rozhodit sítě, to vyžaduje docela slušnou představivost a určitou dávku odvahy překročit hranici morálky a etikety… Je to samý sadismus a masochismus (chudák Markýz de Sade).
Ale co to ten charakter vlastně je?
Podle psychologie se "ta věc" projevuje a utváří v lidské činnosti.
Je to soubor nebo syntéza vlastností či mravních postojů a způsobů chování, jež člověku umožňuje řídit, reflektovat a kontrolovat své jednání a to podle morálních zásad či principů a společenských požadavků a to ve vztahu k sobě, svým bližním a k ostatním lidem i společnosti. Jsou to mravní zdroje naší osobnosti, jako jsou zásady, principy, přesvědčení. Tyto vlastnosti či mravní zdroje ovšem v nás nejsou vrozené, získáváme je výchovou a vzděláním a to vše je opět ovlivněno kulturně-historickou zkušeností a tradicí.


Alespoň takhle jsem o tom mluvila při prezentaci svého tématu na semináři z psychologie, kterou svého času vedl prof. Grygar. Mimochodem, ten bezpáteřní rozhodně nebyl.
Ovšem vraťme se o několik kroků zpátky.
Někdy si říkám, že při tom všem, čím si speciálně moje postavy musí projít - a všichni kolegové pisálci, sáhněte si do svědomí, ať v tom nejsem sama - se ještě můžu nazývat charakterem s páteří. Tolik násilí! Bolest a zrada. Ačkoliv je to vyvažováno láskou, přátelstvím a milosrdenstvím, stále jsem nenabyla dojmu, že bych kdy mohla být nějakým svatouškem… Ne, já jsem onen bezpáteřní charakter. Nechávám své postavy trpět až do konce.
Anebo je to naopak?
Že by mé vlastní výplody fantazie mučily mne?
Potom si nejsem jistá, kdo z nás je tu víc bezpáteřní.
Morálka a etiketa. Jejich hranice je jednoduché překročit, ovšem vrátit se zpátky? Téměř nemožné! Expedice bez úspěchu! Co všechno musí ti slušnější z nás vytrpět, aby jejich literární (pa)výtvory vůbec někdo ocenil?
Dneska lidé baží po násilí. Už dávno odzvonila doba romantismu, dávno jsou pryč doby Jane Austenové a jí podobným. Pochybuji, že dnes vůbec lidské imaginaci stačí Stephen King. Psaní bývá jako šachy, tedy alespoň takový mám pocit - všechny partie už byly odehrány, jen přijít na to, kterou zopakovat ku pobavení publika.
Něco jako "zabíjíme a mučíme své postavy vším možným, aby si toho vůbec čtenář všiml". Tak znovu: kdo je tu víc bezpáteřní? Autor nebo pisatel?
Víte, i takový správný bezpáteřní charakter to nemá na světě lehké. Musí to být "old-fashioned villain", který však zároveň okouzlí i moderní dobu. Moje bonusová postava chladnokrevného vraha Fredericka Yablonského by mohla vyprávět (mimochodem, pár vyvolených se s ním bude moci setkat v chystané novele Vražda v Covent Garden, určitě vás jeho charisma zaujme). Pořád nevím, jak správně ho stylizovat, jak se má projevovat a vůbec: jaké je jeho místo. Čím vším si musí chudák projít, aby vůbec dokázal zaujmout!
Fajn, nebudu několikanásobného vraha nazývat chudákem, to je poněkud nadnesené. Jsi spokojeno, mé svědomí?
Rozhodně nejsem tak bezpáteřní, jak by se mohlo na první pohled zdát.
Nejsem mentálně vyšinutá (tedy v některých nebezpečných směrech), natož abych byla jakkoli perverzní a ještě se tím chlubila světu. To by bylo nechutné. Já prostě nějaký charakter musím mít! Neříkejte, že mě rodiče vůbec k ničemu nevedli. Tedy, k tomu pitvání žab mě vážně nevedli. Ale to je v rámci biologického pátrání.
A vidíte? I biolog je svým způsobem bezpáteřní!
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama