Když přímá volba prezidenta omrzí

26. ledna 2013 v 13:27 | Septima Severa |  ► Daily Telegraph (aktuálně)
Nejsem ten typ člověka, který by denně musel číst noviny a dívat se na zprávy, sosat nejnovější informace z webových stránek typu TN.cz a tak. Víte, já mám radši svůj klid. Svoje pravidla. Svůj obor. Jeden by mohl ihned na začátku namítnout, že když jsem ten občan České republiky, měla bych se o politickou situaci v zemi starat. A podle slov své babičky - protože patřím k mladé, nastupující generaci, měla bych se snažit o změnu, vždyť to bylo též heslo revoluce!
Jenže ve mně poklidně dřímá duch revoluce úplně jiné, než té politické. Já jsem srdcem vědec a můj postoj k takové věci, jakou je vedení státu, je ryze formální. Jinak to nevnímám. Neříkám, že takové přesvědčení (možná dokonce i mírnější forma hesla "mě se politika přece netýká") je správné, to opravdu ne. Ale nestydím se za to. Víte, já už jsem unavená tím, jak jeden volá po svobodách, protože na to má ze zákona právo. Třeba bych také volala, kdybych se ocitla v jeho kůži… Zas na druhou stranu vím, že takové aférky se co nejrychleji zametají pod kobereček, nikdo to nechce slyšet - proto je jednodušší uvalit na to informační embargo, než vyhovět. V republice se toho za poslední roky máloco změnilo. Alespoň citelně (teď sem rozhodně nepleťme změny oproti socialistickému režimu, ten je totiž zas jiná kapitola učebnice života).


V prvním kole jsem volit šla, protože ANO, byla to moje občanská povinnost (a Miloš Zeman se prý nechal slyšet, že by na nevoličích vymáhal pokutu, což mi přijde trochu… nefér). Ale nesvezla jsem se s vlnou svých vrstevníků, kteří horlivě na Facebooku říkali, kdo je takový a kdo makový. Že Zeman je prostě úžasný a Schwarzenbergova manželka měla za tátu jednoho z elitních velitelů Hitlerovy SA. Že Zeman je jen ožrala a při novoročním projevu knížete poběží poprvé v české historii v televizi i titulky, protože Schwarzenberg bude vždy propagovat český výrobek Zentivy, tedy Rohypnol po tetě. Myslím si, že je naprosto bezpředmětné diskutovat tu o tom, komu jsem tedy svůj hlas dala nebo nedala, to je přeci jen mé svědomí.
Také mne mrzel výrok americké bloggerky, jež se vyjádřila v tom smyslu, že by se u nich nikdy nemohlo stát, aby do volby o prezidentský post šel Avatar (myšlen teď Vladimír Franz). No, nevím jak ona, ale její dávní předkové by taky nevěřili, že tam v Bílém domě sedí Barack Obama.
Mě to prostě už unavuje. Tenhle měsíc byl příšerně dlouhý. A příšerně nudný. Na každém billboardu na mě civí úplně cizí mordy, vedle nichž jsou otřepané fráze typu "Myslím to upřímně". Eh. Až si někdy říkám, co je tak špatného na monarchii, že už ji nechceme…
Tady alespoň vidíte, jakou mocí disponují masová média. Jak jsem řekla již na začátku, noviny nečtu a televizi nemám ani čas sledovat (to, že občas zabrousím na britský Telegraph nebo Guardian, to je věc jiná a republiky se to netýká). Neviděla jsem dohromady víc než deset minut diskuze mezi kandidáty a zvedl se mi žaludek. Raději jsem se učila na zkoušku, než abych poslouchala, kolik špíny po sobě hážou. Ono je až s podivem, jak moc je jeden ochotný potopit toho druhého, aby se dostal výš. Tahle soutěživost však může mít více tváří. Je to pro prestiž nebo pro peníze? A co si ještě chtějí od rozkradeného státu vzít? Vždyť my už nemáme nic. A penze se nedožijeme, takže se Česko nemusí bát, že mu prachy z rozpočtu budou mizet na důchodové platy! Já už to fakt raději dobrovolně nechápu, to totiž vážně nemá cenu.
Můžete si říct, že se dobrovolně odstřihnete od society ve jménu svého duševního zdraví, ale přesto. Kolika z vás přišlo normální mít zaspamovaný svůj profil na komunitní síti věcmi týkajícími se voleb? A kolik z vás přestalo v období propagandy své profily navštěvovat? Z nějakého (nejspíš též pochybného) výzkumu vyplývá, že Češi FB kontrolují denně. A každý dvacátý dokonce každou hodinu. No, něco na tom asi bude, však já nic nenamítám. Je to koneckonců jen modernější varianta těch billboardů, propagačních plakátů a placek. Jen by mě zajímalo, jak moc tahle prezidentská mánie masových médií ovlivnila také vás.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lenka | E-mail | Web | 26. ledna 2013 v 14:04 | Reagovat

Média hodně ovlivňují všechno, s tím se bohužel musíme smířit. Na druhou stranu - odkaď bereme jinak informace? :-)

Máš pravdu, kolik špíny na sebe házej, je fakt hnus!

2 Martin | 26. ledna 2013 v 14:17 | Reagovat

Ovlivnila, asi pozitivně - NEKOUKÁM SE, NEVOLÍM....a není to jen proto, že nemohu volit opravdového modrého taťku šmoulu, ale prostě proto, že ty žvásty a lži nelze poslouchat.....jo a jediné moudré na tom je - pokud mě nikdo neosloví, NEMUSÍM SE ÚČASTNIT - ANI SLOVNĚ (volit už není dávno naše "morální" povinnost)....... :-P

3 Polgara | Web | 26. ledna 2013 v 17:54 | Reagovat

Dění sleduji a mrzí mě, jakým směrem se nakonec dobraly volby nového prezidenta. V prvním kole jsem volit šla a to pani Fischerovou, která mi byla nejsympatičtější.
Zamrzelo mě, že všichni nakonec volili Zemana anebo Schwanzerberga, i když ani jedním očividně nesouhlasí.
Pak to zašlo k tomu, že všichni radši volili jedno z menších zel, tedy Zemana. Druhé kolo jsem už vzdala, protože mi není sympatický ani jeden.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama