Zatracený Schrödinger!

13. února 2013 v 13:43 | Septima Severa |  ► žvásty, žvásty, žvásty
Vejde Schrödingerova kočka do baru.
A nevejde.


Hodiny bych se tu prala s editorem rovnic ve Wordu, kdybych na to měla odvahu. Ale protože jsem na to líná ještě víc, než já nevím co, píšu si výpisky a poznámky v ruce. A nestačím zírat, co ti rádoby chemici, které profesor Vacík ve své téměř třicet let staré učebnici obecné chemie zmiňuje, byli schopni vymyslet. Víte, já mám jadernou fyziku ráda. Jsem schopná nadrtit se i rozpadové řady, ať už jde o tu uranovou, anebo je libo aktinovou. Ale na co jsem strašně háklivá, to je řecká abeceda. To psí, jež Schrödinger použil ve svých rovnicích, mi upřímně řečeno leze na nervy víc než pavouk-hazardér, kterého asi brzy sejmu pantoflem.
Já se snad na stará kolena naučím nadávat řecky, ačkoli mi dělá problém už samotná abeceda. Například to velké tiskací , které mi připomíná ožralý anglický přepis výslovnosti "the". A ve fyzice se mi motalo celý semestr, to bylo vážně peklo.
Ale zpátky ke Schrödingerovi.
Tuším, že případ živomrtvé kočky v krabici, kde se ampulka s jedem rozbije po rozpadu radioaktivního prvku, měl v prezentaci ještě docent Štěpánek, poněvadž s doktorem Šmejkalem byla větší sranda (a ten aspoň místo imaginárních koček týral svá elektronická udělátka na měření pH, která si vždycky špatně nekalibroval - a pak naměřil hodně velké záporné hodnoty). Přednášky s ním mi přišly záživnější.
A já teď jen doufám, že po mně tu rovnici nebude chtít odvodit. Protože před závěrem "psí rovná se psí živá plus psí mrtvá" je něco jako bitva u Waterloo na Divokém západě. Místo derivací tu začnu ještě řešit vlastní deprivaci. Zatracený princip superpozice.
… Tak je ta kočka živá nebo mrtvá?


-------------------------
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 eliade | Web | 15. dubna 2013 v 19:35 | Reagovat

Jo, "psí živá kočka" a "psí mrtvá kočka" se mi taky vážně líbila.

2 Septima Severa | Web | 16. dubna 2013 v 22:33 | Reagovat

[1]: Chtělo by to k tomu lepší piktogram, ty vidle jsou zavádějící. Třeba rovnou toho psa, jako má ta kočka na tabuli za sebou myš :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama