Velká voda v Praze jako lákadlo

8. června 2013 v 21:35 | Septima Severa |  ► Daily Telegraph (aktuálně)
Když udeřila velká voda v roce 2002, chodila jsem teprve do třetí třídy. Tehdy jsem s babičkou trávila dovolenou u její sestry na Strakonicku, když nám v noci na dveře zabušili vojáci, že prý se máme pakovat a mazat na nádraží v kopci, poněvadž se Otava rozvodnila. Ani nás odtamtud nestihli evakuovat a jediný most přes řeku byl zavřený. Víte, že už si ani pořádně nepamatuju, jak se za námi strýc dostal, aby nás po kolejích dovedl až někam úplně jinam, kde zaparkoval auto?
Tehdy to byl docela velký emoční šok, když jste mohli leda pozorovat, jak vám voda ničí majetek, tudíž nemohu říct, že bych nechápala postižené jedince při letošních povodních. Přesto, jen co voda opadla, nemohou obviňovat jedni druhé, že k tomu došlo.

Praha, na kterou se přivalila Vltava s průtokem kolem 3100 kubických metrů vody za vteřinu, to i přes (podle mého názoru) pochybení přestála. Až na Zoo Troja - nechápu, proč bylo dohodnuto, že to bude oblast, kde se voda může svobodně vylít. Chce snad magistrát cpát pokaždé stovky milionů na obnovení spodní části? To je trochu kontraproduktivní. A ohlasy typu "tak ať se přestěhuje výš", také nejsou zrovna jednoduché. Ne všechna zvířata by se mohla přestěhovat (hlavně z druhé strany už snad ani není pořádně kam, tedy pokud nechtějí dát třeba pavilon šelem zrovna do vinic sv. Kláry, která patří botanické zahradě). No, kritizování protipovodňového plánu a dalších věcí nechám jiným (nemohu ovšem říci zasvěcenějším, poněvadž mi to nedovoluje složení českých politiků, již se sice tváří světaznale, ale v mnoha případech mají IQ houpacího koně).


U Prahy ovšem zůstaneme. Ačkoliv i sám premiér Nečas vyzýval k tomu, aby občané, kteří nutně nemusí do centra, do města nejezdili, já jsem se tam vydala. Děkan na Přírodovědě zrušil na pondělí zkušky i státnice, a já tak měla volno.

I přes spoustu uzavírek a komplikací ze strany dopravního podniku jsem se za krásných 40 minut dostala k Národnímu divadlu, kde jsem pořídila docela nadějnou sérii fotografií (některé jsem samozřejmě vyvěsila na DeviantARTu). Ačkoliv byly všude uzavírky, policejní hlídky a tak všeobecně jezdilo méně aut, na chodníku směrem ke Karlovu mostu mě div nesmetlo přímo tsunami zvědavých turistů - takže jsem vlastně i perfektně zapadla - já, kreatura v kostkovaném sáčku, s obrovským deštníkem v ruce a milovanou zrcadlovkou kolem krku. Těžký to život fotožurnalisty, že.
Hned u Divadla jsem narazila na štáb České televize:


... A další vlnu čumilů, kteří si fotili památeční fotečky na facebookový profil s pozadím zaplavené Kampy. A pokud to nebyla přímo Kampa s Lichtenštejnským palácem pod vodou, pak to byl alespoň Střelecký ostrov nebo Žofín.
Bylo až k neuvěření, kolik lidí se procházelo od Tančícího domu až na Staroměstskou, jenom aby vidělo, jak vypadá 2900 kubíků (voda nad třemi tisíci kulminovala až v úterý dopoledne a to jsem zrovna dělala zkoušku z virologie, leč neúspěšně). Právě cestou do své bývalé práce v Mánesu jsem potkala sympatickou slečnu se štěňátkem na konci špagátu, a tak se z ní stal model pro další fotografii, kterou považuji za asi nejzdařilejší:


Řekněte mi, co ten pes z takovéhle lehce (manio)depresivní procházky měl. Ale to je ve finále také jedno...

Za tohle přeci nemůžu vinit Vltavskou kaskádu, jejíž primární funkcí ani není chránit před povodní! A docela bych i věřila té negativní prognóze, že budou další záplavy. A horší - slyšela jsem totiž něco o tom, že si Golfský proud usmyslel, že nám trochu zavaří. A vůbec, jsou to právě i oceánské proudy, které majoritně ovlivňují naše podnebí. I když to bude znít hnusně pro všechny bydlící v záplavových oblastech (kde pojišťovny majetek nepojistí, protože by vyplatily ve finále víc, než by od lidí vybraly), je na čase pořídit si deštníky.
A přepracovat protipovodňový plán, poněvadž stavět zábrany po pás ve vodě je lehce nesmyslné.
Asi Čechy krásné, Čechy mé.
Ach jo.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Je "téma týdne" přínosem pro blogování?

Určitě
Nemyslím si

Komentáře

1 Niculik | E-mail | Web | 8. června 2013 v 21:59 | Reagovat

Hm. Vystihla jsi to skvěle, asi první smysluplný článek dneska. Já jsem z Třince - a konečně můžu říct, že jsem za to ráda. Bydlíme na kopci, takže se nás povodně netýkají ani tak, ani tak, a proto ti ani nemůžu úplně říct, že vím, jaké to je, protože nevím. Ono se to z teplého domova vždycky představuje o dost snáz, než když pak dojde na lámání chleba, a takhle je to obecně se vším, nejen s povodněmi. Lidi říkají, že dokud to nezažiješ, tak nemáš vůbec představu o tom, čím si ti lidi procházejí. A asi je to pravda. Ale budu držet palce, ať už vám, co v postižených oblastech žijete, tak politikům a jejich spasitelským krokům.

2 jukeboxy | E-mail | Web | 8. června 2013 v 22:07 | Reagovat

Naprosto souhlasím, bydlím na nad Trójou a  taky sem dumala jak je možný, že zoologická to vždycky odnese. Ale myslím že jsme to docela zvládli, mohlo to být i horší...

3 Ravicu | E-mail | Web | 12. června 2013 v 15:59 | Reagovat

Tak, tak ;-) ta hláška lehce (manio)depresivní pes :-D  :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama