Duben 2014

PROTI zoologickým zahradám?

29. dubna 2014 v 12:08 | Septima Severa |  ► Daily Telegraph (aktuálně)
Zjistila jsem, že můj pohled na takové instituce, jakými jsou například zoologické zahrady, byl poněkud… idealistický. Přinejmenším. Až teprve při mé relativně nedávné návštěvě Zoo Troja jsem přišla na to, jak se mi vlastně dnešní společností vnímaný koncept toho všeho příčí. Je mi to proti srsti.


Já nezastávám názor, že by se to mělo zrušit. Nejsem tak radikální. I příští generace by se měly se zvířaty setkat naživo, poněvadž fotografie rozhodně nejsou nejlepším způsobem prezentace ohromné diverzity biosféry naší planety. To, že ji tak rychle ničíme, však také neznamená, že by tito úžasní, nádherní živočichové měli skončit jedině za mřížemi, kde by se pak na ně dívaly davy otrávených turistů, co by ani netušili, jestli je to páv nebo pštros.
Ano, opravdu jsem slyšela někoho, jak za mnou řekl, že páv je pštros!
Mezi pávem a pštrosem je dost velký rozdíl - a to nemusím být ani ornitolog (pro laiky: magor přes ptáky). K čemu vám pak ta základní škola je, když ani paní učitelka nedokáže nějakým způsobem děti poučit o mezidruhových rozdílech? Ovšem zpět ke zvěřinci.