#jdunatrabanty aneb Trabantem do posledního dechu

12. dubna 2016 v 13:05 | Septima Severa |  ► Daily Telegraph (aktuálně)
Na crowdfundingové záležitosti jsem přispěla už několikrát. Například na Axanar, fanfilm ze škatulky Star Treku, který je teď předmětem žaloby ze strany Paramountu. Taky kamarádovi a kolegovi na cyklocestu do Chorvatska, kterou s ním absolvovala sedmiletá ohařka Ebi. A na trabantí cirkus.
Nejdřív to byla cesta napříč Jižní Amerikou, která začala byrokratickým okénkem v Guyaně (ostatně, ta Káhira v Africe musela být také záživná). Při sledování jejich (ne)pravidelných příspěvků na Facebooku často nešlo než kroutit nevěřícně hlavou a říkat si, jací šílenci se dobrovolně vydají na tak vyčerpávající cestu, v jejíž druhé polovině nejpozději ještě navrch číhá ponorková nemoc. (Ještě před jejich cestou do Ameriky jsem dokonce Danu Přibáňovi psala prosbu, jestli by na PřF UK neuspořádal přednášku o cestě po černém kontinentu. Souhlasil - bohužel však nesouhlasilo vedení, tak jsem se musela smířit s tím, že jednou prostě budu za vola, který se do něčeho vrhne jenom proto, aby byl odmítnut.)
Potom se na Startovači vynořil další, ještě bláznivější projekt - žlutý cirkus chtěl pokořit oranžovou Austrálii a posléze Tichomoří.
Tak proč jim nepřispět?
Za odměnu se mé jméno objevilo na pravém blatníku expedičního trabanta Egu, na což můžu být jedině hrdá (ačkoliv projet Austrálii osobně by taky nebylo od věci).
A nakonec jsem se dočkala i filmu, na který jsem prostě musela jít do kina.
Na začátek musím říct, že obdivuji lidi, kteří mají doopravdy koule pustit se do něčeho takového. Kdybych si já naplánovala úplně stejnou trasu, ke své smůle bych měla zrovna šťastný den, kdybych se vůbec dostala do Perthu - nemluvě o poruchách na cestě, což by už jenom kvůli mně začalo již ve vzduchu. Můžu vám říct, že letět letadlem s poruchou na jednom ze čtyř motorů není zrovna příjemné (a to se mi stalo před řadou let při přeletu nad Alpami). A kdybych zrušila například na Zlatokopecké stezce auto? Nebyla bych ho schopná opravit. Vlastně bych leda tak dokázala zvednout kapotu - a to ještě jen u vybraných modelů. Nemluvě o tom, že i když umím jakž takž zacházet s nářadím, rozhodně bych nikam nejela v trabantu, i kdybych ho uměla opravit…
Jak zaznělo i ve filmu, při zatím poslední výpravě trabantího cirkusu se nevyhnuly poruchy ani týmu Dana Přibáně. Mezi pečením klokaních ocasů, kopáním latrín a natahováním hamaky mezi auty se zadrhávaly motory, zapadávala kola a ohýbala se řídítka (taky se konalo tour de nemocnice). Pády na prašných australských cestách nebyly výjimečné a místa k "parkování" byla často kuriózní (doteď přemýšlím, jak vlastně Dan zastavil v tom křoví). Ačkoliv jsme se mnoha situacím v kinosálu zasmáli, určitě by nám do smíchu nebylo, kdybychom to prožili na vlastní kůži. Vždyť kdo by se přímo cíleně snažil u všech bohů vysekat na motorce?
Nejspíš všichni takoví blázni se sešli právě v česko-slovensko-polském týmu se dvěma trabanty, maluchem, jawou a čezetou. Navíc s sebou přibalili dva vozíčkáře. A přítelkyni. (A dokonce červené tričko s "panáčky" prozradilo kolegu Vojtěcha Duchoslava.)
Klobouk dolů, dámy a pánové.

Trasa, která místo plánovaných čtyř měsíců zabrala půl roku, vedla z Perthu do Sydney a posléze do Darwinu, odkud pokračovala na Timor a přes Indonésii vedla do Malajsie, aby skončila v Bangkoku. Páni. Navíc je vidět, že Austrálie sama o sobě byla velmi napjatá. Poněkud pohodovější atmosféra nastala až na Timoru, aby sklouzla do depresí v Indonésii, kde si za převoz cirkusu přes průliv řekli čtvrt milionu za jednodenní plavbu, což by za "normálních" okolností vydalo za cestu z Indonésie do Evropy. Ale místo aby se definitivně vzdali a jeli domů, když nemohli sehnat převoz do Malajsie, dojeli do Bangkoku alespoň na motorkách - a navrch ještě s motorikšou… Přestože plánovanou trasu jihovýchodní Asií museli okleštit.

Jo, svět opravdu patří těm, co se neposerou.------
zdroj fotografie:


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Fredy | Web | 12. dubna 2016 v 14:32 | Reagovat

krásná fotka :-)

2 hedd | Web | 12. dubna 2016 v 14:45 | Reagovat

#šlajsemnatrabanty a bylo to skvělý!! Musím říct, že já bych na to asi "koule" neměla. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama