Filmové tipy pro letní marody

12. července 2016 v 2:27 | Septima Severa |  ► žvásty, žvásty, žvásty
Je to asi na potvoru - až na to, že paradoxně v létě spíš doháním spánkový deficit z letního semestru, jak se zdá, místo abych uskutečňovala všelijaké plány o exotických dovolených, cestování a objevování nových míst. Jako již tradičně, červenec totiž místo dovolené zahajuji maroděním (naštěstí od kolegyně však ne hospitalizací, to by vážně byl asi poslední hřebíček do pomyslné rakve).
Jenže co dělat, když si nechcete číst, internetem jste se brodili tam i zpátky, kapesníky docházejí a k tomu všemu kvůli záchvatům kašle v ruce pořádně neudržíte ani pitomý reklamní leták?
No, někdo by si mohl pustit nějaký film, protože v posteli už se mu ležet nechce a tak zlé to s ním zase není, když už se může cpát sušenkami… (nebo čímkoliv jiným na oslavu toho, že ho nechuť konečně opustila).
Neříkám, že bych si zrovna pustila Titanic - dodnes si pamatuju, jak jsem se na něj jednou v létě dívala, venku bylo přes třicet stupňů ve stínu a mně jektaly zuby, ačkoliv jsem byla po uši zachumlaná v hromadě peřin. Ne, díky, nechci. Navíc záchvatů zimnice jsem si předevčírem užila ažaž, a nemusela jsem u toho myslet zrovna na ledovce.


V poslední době jsem však zhlédla pár zajímavých snímků, o něž bych se chtěla podělit. Některé z nich jsou známé více, o jiných jste třeba ani neslyšeli, pár vám nejspíš přijde jako naprostá hovadina. Ale třeba si vyberete nějaký, u kterého se vám bude dobře marodit (a usínat). Každopádně vybrat jich pouze deset je téměř nadlidský výkon…

Ex Machina (2015)
Ex Machina, film nominovaný na Oscara za originální scénář, je jeden z těch, které i v dnešní době akčních snímků s CGI armádou v zádech dokazují, že i děj točící se kolem čtyř postav je lepší než únosy, bombové atentáty, výkupné a vraždící zahradníci. Mně osobně se takové "komornější" filmy líbí. Na plátně nemusí být dvacet postav, mně opravdu stačí tři (nebo čtyři).
Zvlášť v případě, kdy mi retrospektivní momenty ve filmu napoprvé zamotají hlavu. Ale naštěstí všechno zapadne do sebe ještě před naprostým píkem děje. Takže pokud chcete vidět, jak si jeden programátor myslí, že přechytračil druhého, a nakonec oběma ukáže jejich výtvor, pusťte si Ex Machina. Bonus: hlavní role obsadili dva momentálně díky pokračování Star Wars hodně oblíbení herci.

What If (The F Word) (2013)
Znáte takový ten moment, kdy si řeknete, že se podíváte na nějakou naprostou kravinu, ale ona vás položí na lopatky těmi krátkými geniálními momenty, které byste ani nečekali? Tak zkuste tento snímek, ve kterém se i mladým lidem rozpadají vztahy stejně jako těm po třicítce.

Gorily v mlze - Příběh Dian Fosseyové (1988)
Gorily v mlze považuji za jeden z opravdu úžasných filmů, o kterém by se mělo vědět více - kromě toho, že je založený na skutečných událostech a že primatoložku Dian Fossey její zapálení pro výzkum a ochranu goril v konečném důsledku bohužel stálo život.

Hungry Hearts (2014)
Pokud dnes začnete mluvit o veganství a alternativní medicíně, spíš píchnete do pomyslného vosího hnízda. Lidi kolem vás se najednou rozdělí na dva tábory a metají po sobě navzájem nevraživé pohledy - anebo se to zdá jen mně?
Každopádně v době, kdy je na vzestupu vegetariánství, opozice proti vakcinacím dítěte atd., tento film je naprosto příhodnou ukázkou toho, jak takový střet zájmů vypadá. Bohužel v tom střetu uvízne novorozenec, jehož otec ho potají krmí vitaminy a živočišnými proteiny, zatímco jeho anorektická matka ho v dobré víře pomalu zabíjí. I když nemám ráda děti, tohle mě nenechalo zrovna chladnou. A dobrý film je ten, který ve vás vyvolá bouřlivé emoce, nemám pravdu?
Bonus: Adam Driver.

Tracks (2013)
Díky tomuhle filmu jsem objevila další ze skvělých biografických knih - tu o Robyn Davidson, která strávila osm měsíců s velbloudy a svým psem na pochodu napříč australskou pouští. Zaručeně jí budete fandit, budete se na turisty dívat skrz prsty a pobrečíte si (milé dámy), až si i Robyn sáhne na dno.
Kolikrát však člověk musí klesnout tak hluboko, aby ho to už neporazilo? Co je ochoten vydržet, aby mohl naplnit svůj sen? A jak silný musí ten sen být, abyste neztratili motivaci? Protože řekněme si na rovinu, každý měl svůj velký sen, jen na něj nakonec většinou zapomněl…

Indočína (1992)
Varování: jde o hodně dlouhý romantický film z období 30. let ve francouzské Indočíně. Milostný trojúhelník mezi Francouzkou, její adoptivní domorodou dcerou a mladým francouzským důstojníkem vás zavede hodně hluboko do vašich emocí. Love story na exotickém pozadí už jsou prostě takové malé svině…

Brooklyn (2015)
Brooklyn byl letos nominován na Oscara za adaptovaný scénář, herečku v hlavní roli (Saoirse Ronan) a za nejlepší film. Čechovi téma irských imigrantů nejspíš nepřijde tak sympatické (a o českých imigrantech v USA se filmy prostě netočí), přesto má tento příběh z 50. let (a s knižní předlohou) své kouzlo a mohl by oslovit, ačkoliv je to snímek v mnoha ohledech moderní (ale dokud budou postavy hrát herci a herečky z masa a kostí a nikoliv jen počítač, je to ještě fajn, když řemeslo neumírá).
Každý máme právo snít o osobním štěstí - kolik z vás by se ho však odhodlalo jít hledat do cizí země, kde nemáte jedinou jistotu, o niž byste se mohli opřít? Upřímně, dnes je jiná doba. A málokdo si umí představit, jaké to bylo.

Milenec (1992)
Film vyobrazující 20. léta v Saigonu, o patnáctileté dívce, která udržuje poměr s mladým Číňanem, jehož poznala při návratu z prázdnin strávených na venkově. Je to zvláštní film - on se do ní zamiluje, kdežto ona mu svým chováním dává najevo, že jí jde pouze o fyzickou stránku vztahu a peníze, ze kterých její rodina těží. Ale co její nezkušenost? Jakou má ona roli v milostném poměru patnáctileté studentky se sedmadvacetiletým mužem?
Jsem blázen do filmů vyobrazujících nějakou historickou éru. A osobně, 20. a 30. léta jsou mi vážně sympatická. Meziválečné období nejen vyniká uvolněností starých tradic, ale zároveň přináší něco nového, co bohužel druhá světová válka opět pošlapala. A co se týče jihovýchodní Asie, tu zničily i další válečné konflikty. Dnes už tak můžu pouze zírat s otevřenými ústy na to, co všechno bylo možné… i když je to pouze na filmovém plátně.
Každopádně Milence vřele doporučuji. I když je to snímek stejně starý jako já, je v mnohém kvalitnější než dnešní braky a rebooty.

Kapitán Phillips (2013)
Toma Hankse asi spousta lidí zná jako Trosečníka. No, tohle je přinejmenším stejně dobré. A syrové. Natočili to podle reálných událostí, o kterých se teď však moc nemluví - anebo jste nedávno mezi vším tím Islámským státem slyšeli, že by Somálci (zase) unášeli lodě u afrických břehů? Já ne. Ale vzpomenu si na to - a běhá mi mráz po zádech -, když se na Kapitána Phillipse podívám. No, třeba se o IS budou taky jednou točit filmy… I když… radši ne.
Za napínavou atmosféru a skvělé herecké výkony (i když spojené s nepěknými řečmi o výši platu Hankse versus pirátů) mluví mimo jiné i šest nominací na Oscara: za nejlepší film, herce ve vedlejší roli, adaptovaný scénář, zvukový mix a editaci filmové a zvukové stopy.

Volání divočiny (1966)
Příběh o lvici Else zná asi většina z nás (dokonce jsem tu knížku objevila i v otcově mladické knihovně - hned vedle Chaloupky strýčka Toma, ačkoliv pochybuju, že zrovna tu četl, zvlášť se svou fobií vůči jiné barvě pleti…). Tenhle úžasný klenot stříbrného plátna si vysloužil dva Oscary (za hudbu a píseň) a já jej mohu jedině doporučit.
Zvlášť v případě, že jste majiteli nějakého čtyřnohého mazlička. Protože spoustu situací, které ti dva s lvicí zažili, budete nejspíš znát na vlastní kůži - jmenovitě zničené polštáře, zlikvidovaný byt, zalehnutou postel…

----
Zdrojem plakátů v tomto článku je IMDb.com
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 lennyspis | E-mail | Web | 12. července 2016 v 9:00 | Reagovat

Žádný z filmů jsem neviděla, musím to napravit :D

2 Luky | Web | 12. července 2016 v 22:17 | Reagovat

Většinu z nich neznám, viděl jsem jen Kapitána Phillipse a ten byl skvělý. Hlavně to, když se piráti snažili dostat na loď, bylo strhující. :-)

3 Lyra | E-mail | Web | 25. července 2016 v 20:18 | Reagovat

Z těchto filmů jsem zhlédla jen Brooklyn a Ex Machina (oba kvalitní filmy). Hodně mě podle tvého komentáře zaujal Milenec. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama